Regisztráció/Belépés

további cikkek

Koós Miklós
2017. június 21. szerda

Jogi Esetek | milyen kiviteli terv kell egy függőfolyosó cseréhez?

kedves Miklós, már teljesen el vagyok tévedve, kérlek segíts.
60 lakásos társasház, meglevő, függőfolyosójának életveszélyes födém szakaszai
vannak, és a korlát is súlyosan hibás. Ezeket cserélnék.
A ma hatályos rendelkezések szerint végül is milyen tervet kell készíteni?
(Településképi bejelentési eljárás biztosan kell)
Előttem amúgy tébolyító, hogy engedély nélkül lehet födémet eldobni.

Kedves Levélíró,

a 191/2009 Épkiv rendelet https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=a0900191.kor 22.§-a ezt így szabályozza:

22. §197 (1)198 Kivitelezési dokumentáció alapján végezhető

bb) az épület tartószerkezete vagy annak elemei monolit vasbetonból készülnek, kivéve az 5,4 méteres fal- vagy oszlopköznél kisebb előregyártott födémszerkezethez csatlakozó vasbeton koszorút,

bc) az épület a rendezett terepszint felett legalább két építményszintet tartalmaz, valamint pinceszint esetén a pince padlóvonala a rendezett tereptől számítva legfeljebb 1,5 méter mélyen van és a felszíni teher legfeljebb 2,0 kN/m2,

bd) a tartószerkezet 1,5 méternél hosszabban kinyúló konzolt tartalmaz,

vagyis statikus terv kell és mivel a korlát is cserére szorul, így a rendelet 22.§ (2) bekezdése vontakozik rá:

(2)202 A kivitelezési dokumentáció az Étv. 31. § (2) bekezdésében, valamint a tervezési programban megadott alapvető követelmények és egyéb előírások – ellenőrizhető módon történő – kielégítését bizonyító, az építmény megvalósításához szükséges tervet, műszaki leírást, információt, teljesítménynyilatkozatot és utasítást tartalmazó egységes dokumentum, amely alapján a tervezett építmény célszerűen és gazdaságosan megvalósítható, továbbá amely egyértelműen meghatározza az építmény részévé váló összes anyag, szerkezet, termék, beépített berendezés

  • a) megnevezését,
  • b) helyzetét, méretét, mérettűrését,
  • c) számításba veendő hatásainak, követelményeinek megfelelő elvárt műszaki jellemzőket,
  • d) minőségi követelményeit,
  • e) építésének és beépítésének technológiai feltételeit, valamint
  • f) költségeinek meghatározásához szükséges adatokat.

(3)203 A kivitelezési dokumentációnak minden esetben része

  • a) a kivitelező által készített a tervezett építmény építőipari kivitelezési feladatainak megszervezéséhez szükséges részletezettségű
  • aa) a tervezői koordinátor által ellenőrzött munkabiztonsági és egészségvédelmi terv,

Külön felhívnám a figyelmedet a legutolsó pontra, ami itt valóban nagyon is szükséges. Ezt a tervezőnek is meg kell csináltatnia egy ilyen jogosultsággal rendelkezővel. A gyakorlatban – mivel a kivitelezők úgyis megcsinálták eddig is -, az ő szakértőjükkel is el lehet készíttetni a tervezői változatot is, a jogszabály lehetővé teszi.

Vonatkozó cikk:

http://koos.hu/2017/04/07/42002-ii-20-szcsm-eum-az-egyszeru-bejelentessel-epulo-hazakhoz-is-kell-biztonsagi-es-egeszsegvedelmi-terv/

a fotó: http://egykor.hu/budapest-iii–kerulet/obuda-lajos-utca-116–es-118-/3933

 

 

191/2009. (IX.15.) Korm. rendelet (Épkiv)

Hozzászólások (1): megnézem / hozzászólok

  • Üzemmérnök

    2017. június 23. péntek - 09:31

    #115873

    “Előttem amúgy tébolyító, hogy engedély nélkül lehet födémet eldobni.”
    Pedig ehhez hozzá kell szokni. Egyre gyakoribb lesz (véleményem szerint nagyon helyesen), hogy olyan építési tevékenységhez is kell terv, mely nem esik sem az engedélyköteles, sem a bejelentésköteles munkák hatálya alá. Sajnos még nem tartunk ott, hogy az építtetők vagy a kivitelezők részéről igény legyen az építészek statikusok szakértelmére, csak akkor vonják be őket, ha a jogszabály szerint kötelező a tervkészítés.
    Szerintem is kell terv a példaként felhozott esetben. Az, hogy milyen mélységben kerüljön kidolgozásra azonban én másképp látom. Véleményem szerint, ha nem változik meg a tartószerkezet, az anyaghasználat, a kinézet, akkor ezt kell ledokumentálni, előírni, hangsúlyt téve a jelenlegi állapotot bemutató fotókra. A bontás/feltárást is dokumentálnám. Abban az esetben, ha mégis szükségessé válna bármilyen változtatás, akkor azt indokolva “módosítanám” a tervet. Ilyen esetben kerülne sor az érintett hatóságokkal való egyeztetésre, vagy laborvizsgálatra.

Szólj hozzá!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Ez a weboldal az Akismet szolgáltatását használja a spam kiszűrésére. Tudjunk meg többet arról, hogyan dolgozzák fel a hozzászólásunk adatait..

ÉPÍTÉSI JOG
Best of 2017 | új sorozatokat indítottunk – jogi esetek

Jogi esetek néven indítottunk sorozatot, mert számos furcsa, nehezen értelmezhető helyzetre keresnek megoldást az olvasóink.   Jogi Esetek | összevonhatóak-e különféle besorolású területek? Jogi esetek | befolyásolhatja-e a beépítés helyét, ha rossz helyen van a kerítés? Jogi Esetek | befolyásolja-e a hátsókert méretét az oldalhatáros beépítés? Jogi Esetek | lehet-e falun lapostetős épületet építeni? Jogi […]

Best of 2017 | új sorozatokat indítottunk – jogi esetek
2018. január 9. kedd
ÉPÍTÉSI JOG
Jogi Esetek | összevonhatóak-e különféle besorolású területek?

Tisztelt Koos úr! A probléma a következő lenne , hogy mennyire lehet szabályos az hogy egy összefüggő terület egyik fele belterület a másik fele külterület „a külterület azért nem lett át minősítve mert a telkek mérete és kiosztása nem tette lehetővé a módosítást” a külterület hatályos beépíthetőségé HÉSZ szerint 10% építmény magasság 4,5m , a […]

Jogi Esetek | összevonhatóak-e különféle besorolású területek?
2017. augusztus 24. csütörtök

feliratkozás a koos.hu hírlevelére

legfontosabb jogszabályok

minden fontos jogszabályt, amire szükség lehet, egy helyre gyűjtöttünk össze: Étv, OTÉK, Épkiv, 312/2012, 266/2013, CPR, OTSz, az energiatanúsításról, a bírságokról, az egyszerű bejelentésről, ... stb tovább