Regisztráció/Belépés

további cikkek

Avatar
Koós Miklós
2008. február 28. csütörtök

54/2014. (XII. 5.) BM rendelet – Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ)

firetrucks.jpg

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet soron következő változásait ide gyűjtjük össze, hogy egységesen, egy helyen lehessen nyomon követni

***

A cikk eredeti változata a 2008. február 22-án íródott a 9/2008. (II. 22.) ÖTM rendeletről, mely itt érhető el.

 

 

további írásaink az OTSz-ről

ismertetők a legfontosabb építőipari jogszabályokról

 

 

Svájci bicska az építési joghoz | a legfontosabb jogszabályok egy helyen

 

 

Hozzászólások (28): megnézem

 • Avatar

  UtoPista

  2008. május 11. vasárnap - 21:43

  #2731

  A NET Jogtár-os weboldalon az 9/2008-as OTSZ befutása után egy infoablak IS megjelenik, miszerint:” A jogszabály megváltozik a köv. időpontban: 2008.V.22″.
  Azaz, amikor megjelenik az “új” és hivatalosnak mondható OTSZ.
  -Valójában kik is készíthetnek tűzvédelmi műleírást??

 • Avatar

  Hollik Miklós

  2008. május 22. csütörtök - 08:14

  #2820

  Nos az átállás gondott okoz, a változások, a szerkezeti felépítés követése, megértése nem egyszerű.

 • Nincs több barkácsolt készház - koos.hu

  2008. június 16. hétfő - 11:46

  #3055

  […] az új Országos Tűzrendészeti Szabályzat elsősorban a tűzvédelmi szakértők kötelező […]

 • Avatar

  Imola

  2009. március 12. csütörtök - 14:29

  #8701

  Szeretném megkérdezni,hogy a tüzvédelmi szabályzatot csak jogosultsággal rendelkező szakértő készitheti el, ezt neki kell aláirnia és milyen mellékletek kellenek hozzá, köszönettel Imola

 • Avatar

  Kulcsár István

  2009. március 12. csütörtök - 15:16

  #8702

  Vidéki tűzoltó és építéshatósági ügyintéző szerint:
  500 m2 alapterületig a Tűzvédelmi műleírást építész tervező is aláírhatja,fölötte azonban csak szakértő.Ez az egész már az elmúlt évben is így működött.
  István

 • Avatar

  Boga

  2009. április 3. péntek - 14:57

  #8995

  Nem olyan egyszerű a Tűzvédelmi Szabályzathoz hozzájutni -olyannak aki csak tisztán látni, ellenőrizni akar- mint ahogy elgondoltam. Ezért kérek egy kis segítséget.
  Helyszín: társasház
  A területi építési hatóságnak az építési engedélyek vagy a használatba vételi engedélyek kiadásakor figyelembe kell venniük e az építményekre vonatkozó Tűzvédelmi Szabályzat betartását?
  A Tűzvédelmi Szabályzat szerint milyen távolságra építhető szabadtéri tűzrakó hely a személygépkocsi garázstól, garázs bejárattól? Két garázs van a társasházhoz épített melléképületben.

  Boga

 • Avatar

  Schirger

  2010. január 12. kedd - 07:45

  #60092

  Több fórumon is hallottam, hogy a 9/2008. (II. 22.) ÖTM rendelet több helyen hibás, ezért hamarosan módosítani fogják. Jött már ki helyette új, vagy módosították már?
  Schirger Richard

 • Avatar

  jász róbert

  2010. február 7. vasárnap - 18:40

  #60667

  kis segítségre lenne szükségem, a pécsi tűzoltóság besorolt minke a tetőfödém tartószerkezetének C R 30 és a tetőfödém érelhatároló szerkezetének B EI 15 tűzvédelmi oszályának tűzállósági határértékének igazolására…mint kiderült ilyet csak az ÉMI tud adni. szerintünk ez egy szándékosan lehetetlen besorolás, mert az egyik politikus szomszédunk nehezen viseli a 2. emeleti tetőtéri kávézónkat. lehet ezekről a besorolásokról pontosan tudni valamit

 • Avatar

  Radics György Antal

  2010. március 8. hétfő - 15:58

  #61357

  Tisztelt Szakértő Úrak ! Mivel az ÖTM olyan jól elvan rejtve az aziránt okkal érdeklődök elöl,hogy indokolt esetben sem lehet hozzá jutni,kérem tájékotatásukat Kinek a feladata a Társasházban az ÖTM kihirdetése és betartatása .?! Az ÖTM részletes ismertetése Stb :elöre is Köszönöm szíveségüket.
  MEG JEGYZ. Az ÖTM-et Miért nemlehet interneten elérni? Honnanlehet azt tudni ,hogy mi a teendő.

 • Avatar

  Szabó Péter

  2010. május 7. péntek - 15:28

  #71984

  Tisztelt Koós Úr!

  Családi házat építünk, amelyben belső garázs is megvalósulna. A garázs és a lakótér között egy előszoba helyiségen keresztül van kapcsolat (zsilip). Azt szeretném kérdezni, hogy az aktuális szabályozás szerint kötelező-e tűzgátló ajtó beépítése a garázs és a lakótér közé ilyen esetben.

  Köszönettel:
  Szabó Péter

 • Avatar

  Farkas László

  2010. június 1. kedd - 16:40

  #72308

  A 2008. évi ÖTM hatálybalépése előtt befejezett, ideiglenes használatbavételi engedéllyel rendelkező tetőtéri lakások esetében melyik évben kiadott jogszabály alapján kell a végleges használatbavételi engedélyhez szükséges szakhatósági állásfoglalást a tűzoltóságnak kiadnia? Az építési engedély kelte: 2002/III/25
  Köszönettel
  Farkas László

 • Avatar

  Farkas László

  2010. június 2. szerda - 13:53

  #72317

  Tisztelt Koós Miklós úr!
  Szíveskedjen a tegnap elküldött kérdésemre e-mailben válaszolni.
  Előre is köszönöm
  Farkas László

 • Avatar

  Magyar Gábor

  2010. szeptember 6. hétfő - 13:47

  #73425

  Tisztelt Koós Miklós !

  2000-ben készített villámvédelmi minősítő irat több iskolánk, óvodánk esetében olyan minősítéssel készült, hogy az építményen nincs villámvédelem, de nem is szükséges.
  Idén megint megcsináltattam ezen intézményekre (mivel lejártak), természetesen a megállpítás most is az, hogy nincs kiépítve villámvédelem,DE most már az szerepel, hogy szükséges lenne a kiépítése.
  Kérdésem: a 9/2008 miben változott az előzőekhez képest, hogy most már muszáj a villámvédelmet kiépíteni, és nincs-e valami átmeneti idő, egy rendeleti változás után rögtön minden érintett épületünkön kikellene építeni a védelmet? Nagyon nagy pénz lenne.
  Köszönöm a válaszát MG

 • Avatar

  tóthné erzsi

  2011. január 29. szombat - 14:13

  #78451

  frissen megválasztott társasházi képviselő vagyok.szeretném pontosan tudni,hogy az egyénileg bérelt{a társasház alagsorában}lévő tárolókhoz kell-e a képviselőnek a tulajdonosoktól pótkulcsot kérni{apni}

 • Avatar

  TÜKE

  2011. január 30. vasárnap - 16:44

  #78460

  tóthné erzsi:
  Elismerésem és sok kitartást kívánok!
  Sokkal többet én sem tudok,mint Koós Úr. Esetleg annyit még,hogy van pl. a https://tarsashazak.net abban jobb oldalon Kategóriák -és azok között pl. Társasházi törvények (9)
  Laikusként úgy gondolom, hogy az említett kérdését (pótkulcs) valamilyen formában a Szervezeti és működési szabályzatban kellene előírni – és azt a lakókkal elfogadtatni! Lásd hozzá,hogy a lakóknak vannak jogaik és kötelességeik!
  Szerintem az is elegendő lenne,ha a képviselőnek van/lenne egy feljegyzése arról, hogy kit kellene értesíteni arról, ha abban a helységben rendkívüli esemény történne ? (tűz/víz/betörés-ilyesmik.)
  Én esetleg szívesen megírnám,-ha érdekli,- hogy a hasonló eset Pécsett, 36 lakásos társasházban,hogy volt megoldva.
  Kimaradt : bizonyára tudja,- ha csak “soproni zár” van a tárolón, a biztosító nem fizet. Illetve -ha lenne/kapna tartalékkulcsot,- én akkor is csak tanú jelenlétében mennék be! (más tárolójába) – és stb.

 • Avatar

  Fodrász

  2011. november 10. csütörtök - 15:22

  #82359

  Tisztelt Miklós!

  Meg tudná nekem mondani, hogy egy tízemeletes ház földszinti tárolójában működő fodrászatban ( 10 nm ) kötelező-e a tűzoltó készülék, vagy egyéb tűzvédelmi berendezés? Felkeresett minket egy tűzvédelmi cégnél dolgozó ügynök és azonnal ellátott volna minket eszközökkel illetve hitelesítette volna….Nem tudunk róla, hogy ilyesmi kötelező lenne….

  Előre is köszönöm válaszát!

 • Avatar

  Agocs Gabor

  2012. február 9. csütörtök - 13:51

  #83377

  Tisztelt Koós Úr,
  100m2 alapterületű, két szintes házat szeretnék építeni. A tervező állítása szerint kiegészítő tűzvédelmi műszaki dokumentáció elkészítése szükséges +50e Ft-ért (külön szakértő bevonásával). Én ezt sokallom ill. kétségbe vonom ennek szükségességét. Kérem segítségét, hogy ez valóban szükséges-e ill. a megfelelőségi nyilatkozatot a ház tervezője is aláírhatja-e ?
  Köszönettel.

ÉPÍTÉSI JOG
Best of 2017 | építési jogszabályok a koos.hu-n

A koos.hu-n a kezdetektől kiemelt jelentősége volt az építési jognak, ezért aztán 2017-ben rendszereztük a különféle jogszabályokkal kapcsolatos változásokat és egy helyről tettük elérhetővé az összes fontos jogszabályt Svájci bicska az építési joghoz | a legfontosabb jogszabályok egy helyen   Mivel ez csak egy ajánló, az esetleges hozzászólásokat az eredeti cikkekhez tudják írni!

Best of 2017 | építési jogszabályok a koos.hu-n
2018. január 5. péntek
ÉPÍTÉSI JOG
Best of 2017 | a legnépszerűbb építési jog témájú írások

A sok írás közül kettőt emelnék ki, mert mindkettő sok kolléga számára teljességgel az újdonság erejével hatott annak ellenére, hogy mindkét rendelet viszonylag régi.   Hány szakági FMV és szakági műszaki ellenőr kell egy építkezéshez? 4/2002. (II. 20.) SzCsM-EüM : Az egyszerű bejelentéssel épülő házakhoz is kell biztonsági és egészségvédelmi terv     2017-ben is […]

Best of 2017 | a legnépszerűbb építési jog témájú írások
2018. január 5. péntek

legfontosabb jogszabályok

minden (2019 márciusáig megjelent) fontos jogszabályt, amire szükség lehet, egy helyre gyűjtöttünk össze: Étv, OTÉK, Épkiv, 312/2012, 266/2013, CPR, OTSz, az energiatanúsításról, a bírságokról, az egyszerű bejelentésről, ... stb tovább